Novo ispadanje u niži rang nakon neuspješne sezone 1958/1959 nije shvaćeno tragično. Klub je imao dobru generaciju mladih igrača od kojih su se tek očekivali pravi rezultati. Plasman u Prvu ligu im je izmicao za dlaku. Ipak, treća sreća i prvo mjesto u sezoni 1961/1962 su donijeli povratak u Prvu saveznu ligu. Predvođeni Vlatkom Konjevodom s klupe, te na terenu sa Osimom, Smajlovićem, Radovićem, Kokotom, Kulovićem i ostalim, “plavi” su na gol-razliku osvojili prvo mjesto ispred tuzlanske Slobode. Bilo je to rađanje jednog tima koji će obilježiti sarajevski, bosanskohercegovački i jugoslovenski fudbal u prelazu iz šezdesetih na sedamdesete godine XX vijeka.
Potencijal ovog tima se vidio već u prvoj sezoni nakon povratka u Prvu saveznu ligu. Odlično treće mjesto je bio najveći uspjeh tima do tada, a to je Željezničaru donijelo i prvi nastup u nekom evropskom takmičenju, tadašnjem Srednjoevropskom kupu. Lijepa igra i često ubjedljive pobjede su krasile ovaj tim. Mišo Smajlović je bio i najbolji strijelac prvenstva, dok su nastupi u Evropi bili zapaženi zbog izbacivanja velike Austrije iz Beča. MTK iz Budimpešte je nakon toga bio prevelika prepreka jer je mađarski fudbal u to vrijeme bio među najjačim u svijetu.
Slične igre su pružane i u narednim sezonama. Plasman u prvom dijelu tabele u konkurenciji drugih snažnih klubova su bili nagovještaj onoga što dolazi. U klubu su stasavali novi igrači. Nadolazeće zvijezde poput Katalinskog, Hadžiabdića, Bukala, Bratića, Spreče, Mujkića i drugih su dopunjavale već dovoljno respektabilan sastav plavog tima. Kada je prvi tim u narednoj sezoni preuzeo stručni štab na čelu sa Milanom Ribarom, posljednja kockica je bila složena. Lokomotiva je grabila naprijed.
Kroz ovaj period, Željezničar je svoje domaće utakmice igrao na stadionu Grbavica. No drvene konstrukcije su narušile sigurnost objekata pa je odlučeno da se krene u rekonstrukciju. Zbog toga je Željezničar u ljeto 1968. godine privremeno prešao na gradski stadion Koševo na kojem će nastupati narednih osam godina i na kojem će postići velike rezultate. Za to vrijeme, na Grbavici će se izgraditi novi objekti, uključujući betonske tribine uz istočnu i južnu stranu terena.
Umiješati se u tzv. “veliku četvorku” je bilo izuzetno teško. Bili su to klubovi koji su iz godine u godinu dominirali domaćim fudbalom, a i finansijski su mnogo bolje stajali te su bez problema dovodili najbolje igrače iz drugih sredina. Odgoj vlastitih snaga je bio jedini mogući način da im se ostali kvalitetno suprotstave. U Željezničaru se radilo upravo to. Buduće zvijezde evropskog fudbala su rasle na Grbavici i u svakoj sezoni su samo iznova potvrđivali svoj potencijal. U sezoni 1969/1970 su nas tri boda dijelila od prvog mjesta. Sezonu poslije smo bili drugi sa četiri boda zaostatka za Hajdukom. No sve je to bio samo uvod u ono što je uslijedilo.