U vrlo lijepoj i efikasnoj prijateljskoj utakmici, naš klub je remizirao sa srbijanskim prvoligašem, Novim Pazarom, rezultatom 2:2. Prije samog meča, treba spomenuti izuzetno srdačan doček od strane naših sportskih prijatelja, koji su se potrudili da ekspediciji Željezničara ništa ne nedostaje.

Pred početak susreta na Gradskom stadionu u Novom Pazaru, koji je odigran pred oko 5.000 gledalaca, domaćin je našem klubu na poklon uručio fotografiju timova Novog Pazara i Željezničara, koji su na istom mjestu prije 40 godina odigrali prijateljsku utakmicu. Iako rezultat u prijateljskim susretima nikada nije u prvom planu, treba reći da je tada naša šampionska generacija slavila sa 0:3.

Naš tim je u ovom meču bio oslabljen neigranjem petorice reprezentativaca (Svraka, Bukvić, Kvesić, B. Čolić, Zolotić), uz izostanak još uvijek nedovoljno oporavljenog Sulejmana Smajića, pa su prvih jedanaest činili: Antolović, Stanić, E. Čolić, Kerla, Vasilić, Tomić, Bekrić, Bešlija, Selimović, Zeba i Adilović. Uz sve izostanke, vrlo brzo smo ostali i bez stuba odbrane, kada je Kerla nezgodno doskočio, obnovivši povredu zgloba lijeve noge. Ipak, ovo uganuće ga ne bi trebalo spriječiti da zauzme svoje mjesto već u narednom susretu protiv Zrinjskog.

Prvi gol na nedjeljnom susretu djelo je napadača, koji je, pod palicom Amara Osima na Grbavici stekao igračko ime. Domaći su poveli preko Admira Raščića u posljednjem minutu prvog poluvremena, koje je i po igri pripalo srbijanskom prvoligašu, iako ni na jednoj strani nije bilo izrazitih prilika. Najizgledniju za naš tim je propustio najbolji igrač susreta, Zajko Zeba, kada je sa lijeve strane ušao u šesnaesterac i prejako centrirao u sredinu.

Drugi dio je donijeo daleko bolju igru Plavih, a publika, među kojom je bilo i tridesetak navijača našeg tima, je aplauzima nagrađivala majstorije Zebe i Jamaka, koji je ušao u drugom dijelu umjesto Bekrića, stvorivši prevagu na terenu. Lopta je konstantno bila u posjedu  Željezničara, što je vrlo brzo rezultiralo izjednačenjem. Lijepim i odmjerenim udarcem u 49. minuti, pogodio je upravo Nermin Jamak sa oko dvadesetak metara, nakon nekoliko sjajnih driblinga Zebe, kojeg su nakon susreta domaći simpatizeri molili da pojača njihov klub.

I nakon gola, nastavile su se redati prilike naših, koji su i dalje bili dominantni u posjedu lopte, uz vrlo lijepu saradnju najagilnijih vezista, Zebe i Jamaka, te Tomislava Tomića, koji je na pravi način iskoristio ukazanu priliku od prve minute. Najbliže pogotku bili smo nakon jednog od ubačaja Zebe, kada je lopta odsjela na stativi, a isti igrač je testirao Denisa Mujkića na golu Novopazaraca odličnim šutem sa vrha šesnaesterca. Vrijedi pomenuti i centaršut vrlo dobrog Stanića, kada je lopta u ruku u kaznenom prostoru pogodila nekog od domaćih, no sudija nije reagovao.

Ipak, potpuno suprotno ritmu utakmice, ponovo je poveo Novi Pazar. I to iz auta. Na fantastičan ubačaj sa strane u 72. minuti, najbolje je reagovao visoki Saša Popin, zakucavši loptu glavom u mrežu nemoćnog Antolovića.

Ali, ni ovaj nesvakidašnji pogodak nije mnogo promijenio stanje stvari na terenu, gdje je još uvijek naš vezni red diktirao tempo. Kao plod takve igre, u 85. minuti je stiglo novo izjednačenje. Brzonogi Danijal Brković, koji je, uz Tomića, u ovom susretu značajno unaprijedio svoj status “prinova”, sjajno je iskoristio pas Zebe u prostor, te rutinski matirao Mujkića za konačan rezultat susreta.

Do kraja je bilo i par obećavajućih napada za pobjedu, a treba pomenuti i nastup Eishuna Yoshide, koji je u nekoliko navrata pokazao da se na njega najozbiljnije može računati. Japanski internacionalac očekuje potrebne dokumente iz Japana za nekih dvije do tri sedmice, kako bi konačno stekao pravo nastupa na zvaničnim utakmicama.

Na kraju susreta, naš tim je sa Gradskog stadiona ispraćen aplauzima domaće publike, koja je čak i pjevala navijačke pjesme Željezničara, u izvanrednoj, prijateljskoj atmosferi.

Ekipa je danas (ponedjeljak) dobila slobodan dan, a prvi trening nakon gostovanja u Novom Pazaru imat će u utorak na stadionu Grbavica od 17:30.